Ako sa správne obliecť na túru?

7. októbra

Patríte k nadšencom pobytu na čerstvom vzduchu? Vonku sa síce už trošku ochladilo, no poniektorí z nás sú napriek tomu pripravení vyraziť do hôr. Pre všetkých rekreantov i turistiky chtivých tak prinášame zoznam toho, ako sa obliecť na poriadnu jesennú turistiku.

Funkčná termobielizeň

Základom každej dobrej prechádzky je úplne z logických dôvodov princíp vrstvenia. Niekoľko tenších vrstiev vám totiž niekedy môže zaručiť omnoho viac tepla a pohodlia ako hrubá páperová bunda. Keďže teploty v mestách klesli na približne 15 °C, mali by sme do našej výbavy začať pridávať termobielizeň. Či už si vyberiete funkčné termonohavicetermotričká alebo oboje, dbajte na vzdušné, ľahké a rýchloschnúce materiály. Majte na mysli, že sa pravdepodobne budete nadmerne a niekoľko hodín hýbať, preto sa potrebujete cítiť maximálne komfortne.

Funkčná medzivrstva

V tomto počasí vám už každopádne len spodná bielizeň nepostačí. Preto by ste v rámci „cibuľového vrstvenia“ mali k vášmu outfitu pridať aj medzivrstvu v podobe mikiny alebo termoregulačnej vrstvy. Je však dôležité podotknúť, že v niektorých prípadoch sú schopné túto funkciu zabezpečiť už spodné vrstvy oblečenia.

Nepremokavá vrchná vrstva

Každý správny hiker dobre vie, že na predpoveď počasia sa nedá 100 % spoľahnúť. Aj preto je vždy dobré poistiť sa. Napríklad kvalitnou treťou vrstvou – softshellkou alebo hardshellkou, ktoré za žiadnych okolností nepremoknú a poskytnú aj užitočnú ochranu proti vetru. S takýmito vodoodolnými, vetruodolnými a oderuodolnými materiálmi sa na horách rozhodne nemusíte báť, že vás prekvapí nečakaná zmena počasia.

Vrchné nohavice

Do tretej vrstvy patria, samozrejme, aj vodeodolné, vetruodolné či softshellové nohavice. Tie by mali byť nielen ľahké priedušné a rýchloschnúce, no v ideálnom prípade by mali byť vystužené nielen na kolenách, ale aj na zadku. Výhodou je tiež zvýšený pás, ktorý poskytuje väčšiu ochranu pred vplyvmi vonkajšieho prostredia. Veľkým benefitom je tiež sťahovanie na spodnom okraji nohavíc pomocou šnúrky, gumičky, zipsu alebo suchého zipsu. Tie totiž zabránia podfúknutiu a preniknutiu nečistôt zospodu. Samozrejmosťou aj ich adekvátna dĺžka, aby nohavice zakryli vrchnú časť topánok.

Turistická obuv

Topánky môžu vašu prechádzku na čerstvom vzduchu pokaziť už v priebehu niekoľkých minút. Nieto ešte počas niekoľkohodinovej túry. Práve preto by ste si výber vašej turistickej obuvi mali veľmi dobre zvážiť a uprednostniť výber kvality nad cenou. A nezabúdajte ani na to, že pri každej pohybovej aktivite je potrebné zvážiť aj výber adekvátnej výplne topánok. Ideálne termoregulačných ponožiek, aby vás v prípade veľkej zimy oteplili a v prípade, že vám bude teplo zase ochladili.

Doplnky

No aby bola vaša výstroj kompletná, odporúčame do nej pridať aj niekoľko funkčných doplnkov do každého počasia. Čiapky sú univerzálnou voľbou naozaj počas všetkých ročných období. Poskytujú nielen ochranu pred agresívnym UV žiarením, ale aj tepelnú a vetruodolnú vrstvu počas chladných mesiacov v roku. S prichádzajúcim jesenným a zimným počasím sú v rámci turistiky úplne na mieste aj ochranné nákrčníky a rukavice .